Saten boya evler için harika seçenekler sunan bir boya türüdür. İster desenli saten boya ister düz saten boya uygulamalarından herhangi birini tercih ettiğinizde eviniz için iyi bir seçim yapmış olursunuz. Duvarlarınıza hoş bir görüntü bırakarak size kaliteli bir yaşam alanı sunabilen bu boya türü için birçok açıdan tercih edilir sebepler vardır.

Boya badana uygulamalarına başlamadan önce saten boya nedir sorusunun tam bir cevabını vermelisiniz. Dekoratif bir boya türü olan bu çeşit için evinize farklı tat katabilirsiniz. Saten boya temizlenmesi kolay bir boyadır. Genellikle hastanelerde tercih edilir. Yarı mat özelliklere de sahiptir.

Saten Boya Nasıl Yapılır?
Saten, kelime anlamı ile düz ve pürüzsüz yüzeyleri ifade eder. Boya badana yapabilmek için de bu tür temiz yüzeylere ihtiyaç vardır. İşleme başlamadan önce alçıpan ile birlikte yüzeylerin temizlenmesi bu işlemlerde zımpara da kullanılması gerekmektedir. Astarın ardından su bazlı olarak bulunan boyamızı uygulayabiliriz. Duvarların durumuna göre 2 kat veya 3 kat olarak yapacağımız bu çalışmalar için etrafı iyi bir şekilde kollamaya dikkat etmeliyiz. Kapılara, pencerelere koruyucu bantlar yerleştirmeliyiz. Kuruma gerçekleştirdikten sonra ise duvarlarımızı şık bir şekilde kullanıma hazır hale gelecektir.

Saten Boya Renkleri
Saten boya yarı mat özelliklere sahip bir boyadır. Saten boya renkleri de yarı mat olabilecek renklerden oluşmaktadır. Boyacı ustaları çalışmalarını bu şekilde optimize ederek gerçekleştirirler. Duvar boyama uygulamalarının her biri için iyi bir renk seçimi yapabilme gayretine girerler. Burada ev sahipleri için daha açık renkler tercih etmek hoş görüntü sağlayacaktır. Bu işlemlerin ardından duvarlara astar uygulaması yapılmalıdır.

Saten Boya Fiyatları
Saten boya fiyatları boya markaları arasında değişiklik göstermektedir. Filli boya, Marshall gibi bilindik markalar bu noktada biraz daha pahalıdır. Genel olarak fiyatlar ise 2.5 lt 40 lira ile 80 lira arasında değişmektedir. Elbette burada marka seçimi büyük önem taşımaktadır.

Uygulama bazında da normal boya ile saten boya arasında fark vardır. Emek içeren bir çalışma olduğu için bu tür çalışmalar için normal işlemlerin iki katı ücret talep edilir.

Bu içeriğimizde size saten boya renkleri ve saten boya fiyatları ile ilgili bilgiler vermenin yanında saten boya nasıl yapılır biraz anlatmaya çalıştık. Umarım sizin için hoş bir içerik olmuştur. Siz de evinizi boya badana yaptırmak istiyorsanız Boyacım Gelsin ekibi ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.