Türkiye’de her geçen gün fazlaca artan bir nüfus var. Gerek doğumlar gerekse de göçmen nüfusunun fazlaca olması bu sayıyı bir hayli arttırıyor. Artan nüfusa bağlı olarak da bu kadar insanın sığınacak bir evinin olması gerekir. Bu durum da beraberinde inşaat sektörünün bir hayli artışına sebebiyet veriyor. Artan ev sayısına bağlı olarak ta boya badana sektörü gelişiyor. Özellikle büyük şehirlerin fazla göç olmasına bağlı olarak boyacılık sektörü buralarda daha fazla gelişmiştir. Örneğin İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirler nüfus göçü almasına bağlı olarak buralarda sektör daha fazla gelişmekte ancak şunu da söylemekte fayda var, bu şehirlerde fiyatlar biraz daha pahalıdır ama uygun fiyatlı ustaları da internetten araştırma sürecinize göre bulabilirsiniz. Kaliteli hizmet almak istiyorsanız dediğimiz gibi öncelik internetten araştırma sürecidir. Daha sonra fiyat araştırması yapıp hemen ev boyama ile ilgili sitelere ulaşabilirsiniz. Bu siteler hem kaliteli hem de uyguna fiyatlar size sunacaktır.

Boya Ustaları Fiyatlandırma
Boya ustalarının fiyatları her yerde değişiklik gösterebilir ama genelde fiyatlar 250 ile 4500 TL arasında değişiyor. Studio bir daireyi ve 1+0 bir evi 350 TL gibi bir fiyata kolayca boyatabilirsiniz ancak bu fiyatlar değişebilir. Evinizin metrekaresi, duvarlarınızda duvar kağıdı olup olmaması(yapılan işçilik), eşyalı olup olmaması ve kullanılan boya gibi ölçütler vardır. Eğer malzemeler boya ustası tarafından karşılanacaksa fiyatlarda artış görülür. Ayrıca eşyalı olmayan evin boya fiyatı da daha uygundur. Eşyalı olunca fiyatlarda bir tık yükselme gerçekleşir.

Ayrıca evinizin hemen 1 günde boyanmasını isterseniz. Fiyatlarda çok yükselme olmamak koşuluyla biraz artış gösterilir. Normalde bir boya ustasının çalışma saati gün içerisinde 8 saattir. Her yerde de bu 8 saat baz alınarak hesaplama yapılır.

Boya Ustalarının Fiyatlarında Neden Değişkenlik Olur?
Öncelikle fiyatı belirleyen evinizin metre kare durumudur. Küçük evlerde fiyatlar çok az, büyük evlerde biraz pahalıya boyanır. Evinizde fazla usta çalıştırmak istiyorsanız yine fiyatta değişkenlik olacaktır.

Malzeme(boya) sizin tarafınızdan karşılanacaksa fiyatlar size pahalıya gelmeyecektir. Daha öncede belirttiğimiz üzere, evinizin hemen 1 günde boyanmasını istiyorsanız fiyatta değişkenlik olacaktır. 1 günde boyanmasını istediğiniz eviniz için fazla usta çalışacaktır. Buna bağlı olarak da fiyatı etkiler.

boyaciustasifiyatlariAyrıca evinizde yapılması gereken bir işçilik var ise yine değişkenlikler söz konusudur. Kapınız, dolabınız gibi yerlerin boyanması istiyorsanız bir tık fiyatın artışını göz önüne almanız gerekecektir.

Bunun dışında kullanılacak boya miktarı önemli bir ölçüttür. Burada boyanın türü de önemlidir. Silikonlu boya mı istiyorsunuz, çocuğunuzun odası için silinebilir boya mı istiyorsunuz. Eşyalarınızın korunması da fiyatta artışa sebebiyet verir. En sonunda da boya sonrası temizlik işi fiyatı değiştirecektir.

Bütün bu saydıklarımız boya badana ustalarının fiyatını değiştirecektir. Evinizde boya badana yaptırmadan önce mutlaka internetten araştırma yapmanızı tekrardan öneriyoruz.